Vishay/Dale CMF2068R000JKR6
CMF2068R000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF2068R000JKR6
Brief Description
RES 68 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF2068R000JKR6.pdf
Availability of CMF2068R000JKR6
QUANTITY
CMF2068R000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF2068R000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF2068R000JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF2068R000JKR6
Related LinksCMF2068, CMF2068R000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF2068R000JKR6 Details Description
Related parts for CMF2068R000JKR6
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 66W 3.3V 20A datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 8DIPGW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H GOLD datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf