Vishay/Dale CMF5011R700DHBF
CMF5011R700DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5011R700DHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.7 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5011R700DHBF.pdf
Availability of CMF5011R700DHBF
QUANTITY
CMF5011R700DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5011R700DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5011R700DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5011R700DHBF
Related LinksCMF5011, CMF5011R700DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5011R700DHBF Details Description
Related parts for CMF5011R700DHBF
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 110V datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX YLW 1.2" 5X7 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
13+13 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 2.5KV RAD datasheet.pdf