Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-8-42-2
TNM2.5-8-42-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-8-42-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 42MM
Datasheet Download
TNM2.5-8-42-2.pdf
Availability of TNM2.5-8-42-2
QUANTITY
TNM2.5-8-42-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-8-42-2
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-8-42-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall1.890" (48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-8-42-2
TNM2.5-8-42-2 Details Description
Related parts for TNM2.5-8-42-2
BUZZER MAGN 24VDC 400HZ PANEL datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS 30AU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
CRIMP PLUG datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 86.6VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 4CH 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf