Vishay/Dale CMF50120R00GKR6
CMF50120R00GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50120R00GKR6
Brief Description
RES 120 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF50120R00GKR6.pdf
Availability of CMF50120R00GKR6
QUANTITY
CMF50120R00GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50120R00GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF50120R00GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50120R00GKR6
Related LinksCMF5012, CMF50120R00GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50120R00GKR6 Details Description
Related parts for CMF50120R00GKR6
CAP FILM 0.018UF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
CT CRIMP-2 REC HSG 11P BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SOD123F datasheet.pdf