Vishay/Dale CMF50150K00GKR6
CMF50150K00GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50150K00GKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF50150K00GKR6.pdf
Availability of CMF50150K00GKR6
QUANTITY
CMF50150K00GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50150K00GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF50150K00GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50150K00GKR6
Related LinksCMF5015, CMF50150K00GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50150K00GKR6 Details Description
Related parts for CMF50150K00GKR6
SIDAC 4CHP 220/440V 150A MS-013 datasheet.pdf
CAP END PWR LD/LDP/CD3 OFF WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 180W TO247AC datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 2M datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 160MA 24.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 49.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf