Vishay/Dale CMF5015R000FKR6
CMF5015R000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5015R000FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5015R000FKR6.pdf
Availability of CMF5015R000FKR6
QUANTITY
CMF5015R000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5015R000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5015R000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5015R000FKR6
Related LinksCMF5015, CMF5015R000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5015R000FKR6 Details Description
Related parts for CMF5015R000FKR6
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR SIDE BLACK RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 100MA USM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 9VOUT 1W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RELEASABLE TIE 40"L 250LB NATU datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf