Vishay/BCcomponents VY2472M49Y5US6TV7A
VY2472M49Y5US6TV7A picture photo
Mfg. Part Number
VY2472M49Y5US6TV7A
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2472M49Y5US6TV7A.pdf
Availability of VY2472M49Y5US6TV7A
QUANTITY
VY2472M49Y5US6TV7A Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2472M49Y5US6TV7A
Internal Part NumberEIS-VY2472M49Y5US6TV7A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2472M49Y5US6TV7A
Related LinksVY2472M49, VY2472M49Y5US6TV7A Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2472M49Y5US6TV7A Details Description
Related parts for VY2472M49Y5US6TV7A
CONN RECEPT 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 S STEEL 2" datasheet.pdf
GDT 400V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 3W 5322 datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 10MW PCB datasheet.pdf
SENSOR REFLECTIVE W/RED LED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf