EPCOS (TDK) B43504E2827M
B43504E2827M picture photo
Mfg. Part Number
B43504E2827M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504E2827M.pdf
Availability of B43504E2827M
QUANTITY
B43504E2827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E2827M
Internal Part NumberEIS-B43504E2827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E2827M
Related LinksB43504, B43504E2827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E2827M Details Description
Related parts for B43504E2827M
BATTERY PACK 7.2V 1400 MAH NICAD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL MULT 24DIP datasheet.pdf
VACCUM DUSTING BRUSH W/SNAP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DC-50GHZ GAAS datasheet.pdf
IC 8-STAGE DOWN COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
SC 3.81/10/135G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf