Atmel ATMEGA329-16AUR
ATMEGA329-16AUR picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA329-16AUR
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
ATMEGA329-16AUR.pdf
Availability of ATMEGA329-16AUR
QUANTITY
ATMEGA329-16AUR Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA329-16AUR
Internal Part NumberEIS-ATMEGA329-16AUR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmegaAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 17/Oct/2013
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package1,000
SeriesAVR® ATmega
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivitySPI, UART/USART, USI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA329-16AUR
Related LinksATMEGA3, ATMEGA329-16AUR Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA329-16AUR Details Description
Related parts for ATMEGA329-16AUR
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
VARISTOR 105V 0402 datasheet.pdf