Sullins Connector Solutions EBM10DTBH
EBM10DTBH picture photo
Mfg. Part Number
EBM10DTBH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM10DTBH.pdf
Availability of EBM10DTBH
QUANTITY
EBM10DTBH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM10DTBH
Internal Part NumberEIS-EBM10DTBH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM10DTBH
Related LinksEBM1, EBM10DTBH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM10DTBH Details Description
Related parts for EBM10DTBH
LED AMBER 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 14HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
BCVP-500WF-11 BK datasheet.pdf
CARD GUIDE 2.77" GRAY datasheet.pdf