ST STPSC10TH13TI
STPSC10TH13TI picture photo
Mfg. Part Number
STPSC10TH13TI
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO220
Datasheet Download
STPSC10TH13TI.pdf
Availability of STPSC10TH13TI
QUANTITY
STPSC10TH13TI Order Process
Ship out your order
Specifications of STPSC10TH13TI
Internal Part NumberEIS-STPSC10TH13TI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSilicon Carbide Rectifiers
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 10A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 650V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPSC10TH13TI
Related LinksSTPSC1, STPSC10TH13TI Datasheet, ST Distributor
STPSC10TH13TI Details Description
Related parts for STPSC10TH13TI
Crystal 13.0000MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST PLUNG SILV PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BATT CHRGR LEAD-ACID 12V 1.5A datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 8POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf