Vishay/Dale CMF50180R00GKR6
CMF50180R00GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50180R00GKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF50180R00GKR6.pdf
Availability of CMF50180R00GKR6
QUANTITY
CMF50180R00GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50180R00GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF50180R00GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50180R00GKR6
Related LinksCMF5018, CMF50180R00GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50180R00GKR6 Details Description
Related parts for CMF50180R00GKR6
IAP 1.5N/4AN BL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS STR DUAL .163 AU datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL LP 4UCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS PCB R/A datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5MM datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-164MHZ HT datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 3V PANEL MT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 4A 48V datasheet.pdf