Vishay/Dale CMF50196K00BHBF
CMF50196K00BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF50196K00BHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50196K00BHBF.pdf
Availability of CMF50196K00BHBF
QUANTITY
CMF50196K00BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50196K00BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF50196K00BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50196K00BHBF
Related LinksCMF5019, CMF50196K00BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50196K00BHBF Details Description
Related parts for CMF50196K00BHBF
IC DAC 8BIT 2WIRE I2C SOT23-6 datasheet.pdf
IC 10 BIT 38 KSPS ADC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
Z-PACK CAB.CONN 10P datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
THERMOSTAT 100 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOTTOM PLATE FOR ALUM CHASSIS datasheet.pdf
SENSOR 24-240VAC-12-240VDC 5M datasheet.pdf
IC DSP ARM SOC PBGA datasheet.pdf
MODULE DIODE 1600V 195A INTAPAK datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
2MM HM,ASY,T-E,REC,W/SHEILD datasheet.pdf