Orion Fans OD8038-12HHB-VXC10A
OD8038-12HHB-VXC10A picture photo
Mfg. Part Number
OD8038-12HHB-VXC10A
Brief Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8038-12HHB-VXC10A.pdf
Availability of OD8038-12HHB-VXC10A
QUANTITY
OD8038-12HHB-VXC10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8038-12HHB-VXC10A
Internal Part NumberEIS-OD8038-12HHB-VXC10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8038
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 38mm W
Air Flow112.0 CFM (3.17m³/min)
Static Pressure1.100 in H2O (274.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB
Power (Watts)22.0W
RPM7100 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating1.9A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8038-12HHB-VXC10A
Related LinksOD8038-12, OD8038-12HHB-VXC10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8038-12HHB-VXC10A Details Description
Related parts for OD8038-12HHB-VXC10A
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD CMOS 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SIDE ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf