Vishay/Dale RNC60H1693BMRSL
RNC60H1693BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1693BMRSL
Brief Description
RES 169K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1693BMRSL.pdf
Availability of RNC60H1693BMRSL
QUANTITY
RNC60H1693BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1693BMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1693BMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1693BMRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1693BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1693BMRSL Details Description
Related parts for RNC60H1693BMRSL
SWITCH ROTARY DIP HEX W/KNOB datasheet.pdf
IC FIELD SENSOR W/MAGN SOT223 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
LED PANEL NEON 56K RED STOVEPIPE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 620MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf