Microchip Technology DSPIC33EP32MC502-I/SP
DSPIC33EP32MC502-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP32MC502-I/SP
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
DSPIC33EP32MC502-I/SP.pdf
Availability of DSPIC33EP32MC502-I/SP
QUANTITY
DSPIC33EP32MC502-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP32MC502-I/SP
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP32MC502-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductdsPIC33 Digital Signal Controllers
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
RAM Size2K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP32MC502-I/SP
Related LinksDSPIC33EP3, DSPIC33EP32MC502-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP32MC502-I/SP Details Description
Related parts for DSPIC33EP32MC502-I/SP
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LATCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRY 27.55"L X 19.68"W datasheet.pdf
CBL 33POS 0.5MM JMPR TYPE A 3" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINALG 50OHM 200C datasheet.pdf
V/T HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf