Vishay/Dale CMF501K0500BHEK
CMF501K0500BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K0500BHEK
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K0500BHEK.pdf
Availability of CMF501K0500BHEK
QUANTITY
CMF501K0500BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K0500BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF501K0500BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K0500BHEK
Related LinksCMF501K, CMF501K0500BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K0500BHEK Details Description
Related parts for CMF501K0500BHEK
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
916.5 MHZ, 10 MW MESH MODULE, SE datasheet.pdf
KIT PROTO 3PHASE BLDC LVOLT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO215AB datasheet.pdf