Vishay/Dale CMF501K1500FKRE
CMF501K1500FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K1500FKRE
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K1500FKRE.pdf
Availability of CMF501K1500FKRE
QUANTITY
CMF501K1500FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K1500FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF501K1500FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K1500FKRE
Related LinksCMF501K, CMF501K1500FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K1500FKRE Details Description
Related parts for CMF501K1500FKRE
BERGSTIK datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY W/TABS LF datasheet.pdf
IC VDSL2 LINE DVR AMP 24HTTSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 7POS datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER datasheet.pdf
IC CLK GEN POWERQUICC 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf