Vishay/Dale CMF501K2100FKRE
CMF501K2100FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K2100FKRE
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K2100FKRE.pdf
Availability of CMF501K2100FKRE
QUANTITY
CMF501K2100FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K2100FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF501K2100FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K2100FKRE
Related LinksCMF501K, CMF501K2100FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K2100FKRE Details Description
Related parts for CMF501K2100FKRE
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.7PF 50V 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/NPN 0.15W UMT6 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
E1 DIE OF 190320215/0255 INSUL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf