Vishay/Dale CMF50215R00FHR6
CMF50215R00FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50215R00FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50215R00FHR6.pdf
Availability of CMF50215R00FHR6
QUANTITY
CMF50215R00FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50215R00FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF50215R00FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50215R00FHR6
Related LinksCMF5021, CMF50215R00FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50215R00FHR6 Details Description
Related parts for CMF50215R00FHR6
RES SMD 1.65 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
BLOCK LOCKING FOR TOPS 1.5GS OR datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf