Vishay/Dale CMF5021R000DHEK
CMF5021R000DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5021R000DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5021R000DHEK.pdf
Availability of CMF5021R000DHEK
QUANTITY
CMF5021R000DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5021R000DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5021R000DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5021R000DHEK
Related LinksCMF5021, CMF5021R000DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5021R000DHEK Details Description
Related parts for CMF5021R000DHEK
IC 12 BIT 30 MSPS A/D 28-TSSOP datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
SWITCH 15A LEVER SCR TERM 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
BIT SPADE 1 3/8" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V SMD datasheet.pdf