Vishay/Dale CMF50220R00FNR6
CMF50220R00FNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50220R00FNR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50220R00FNR6.pdf
Availability of CMF50220R00FNR6
QUANTITY
CMF50220R00FNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50220R00FNR6
Internal Part NumberEIS-CMF50220R00FNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50220R00FNR6
Related LinksCMF5022, CMF50220R00FNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50220R00FNR6 Details Description
Related parts for CMF50220R00FNR6
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
FERRITE CYL CBL BROADBAND/CLAMP datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 361-BGA datasheet.pdf
IC REG LDO -8V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 13.56MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
22 CIR MTA-100 ASSY TAPE LF datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 125V datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf