Vishay/Dale CMF5028R700FKRE
CMF5028R700FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5028R700FKRE
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5028R700FKRE.pdf
Availability of CMF5028R700FKRE
QUANTITY
CMF5028R700FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5028R700FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5028R700FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5028R700FKRE
Related LinksCMF5028, CMF5028R700FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5028R700FKRE Details Description
Related parts for CMF5028R700FKRE
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf