Panasonic Electronic Components EET-UQ2V561JA
EET-UQ2V561JA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2V561JA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2V561JA.pdf
Availability of EET-UQ2V561JA
QUANTITY
EET-UQ2V561JA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2V561JA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2V561JA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUQ Series 03/Jul/2013
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UQ
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2V561JA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2V561JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2V561JA Details Description
Related parts for EET-UQ2V561JA
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 10A ITO220 datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE16 datasheet.pdf
WASHER FLAT M6 NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 114POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 123MA 3.1 OHM datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf