Vishay/Dale CMF502K2100FKRE
CMF502K2100FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF502K2100FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF502K2100FKRE.pdf
Availability of CMF502K2100FKRE
QUANTITY
CMF502K2100FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF502K2100FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF502K2100FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF502K2100FKRE
Related LinksCMF502K, CMF502K2100FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF502K2100FKRE Details Description
Related parts for CMF502K2100FKRE
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5.08MM datasheet.pdf
PET 3/8" GREEN 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf