Vishay/Dale CMF502K2600FKRE
CMF502K2600FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF502K2600FKRE
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF502K2600FKRE.pdf
Availability of CMF502K2600FKRE
QUANTITY
CMF502K2600FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF502K2600FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF502K2600FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF502K2600FKRE
Related LinksCMF502K, CMF502K2600FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF502K2600FKRE Details Description
Related parts for CMF502K2600FKRE
RES SMD 115 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMOSTAT 95 DEG NO TO-220 PRO datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf