Vishay/Dale RNC55J4222BSB14
RNC55J4222BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4222BSB14
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4222BSB14.pdf
Availability of RNC55J4222BSB14
QUANTITY
RNC55J4222BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4222BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4222BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4222BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4222BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4222BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4222BSB14
CONN RECEPT PIN .025-.037" .080" datasheet.pdf
RES SMD 12.5K OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
OSC XO 29.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 104PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 64POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf