Vishay/Dale CMF502K6100FKEB
CMF502K6100FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF502K6100FKEB
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF502K6100FKEB.pdf
Availability of CMF502K6100FKEB
QUANTITY
CMF502K6100FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF502K6100FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF502K6100FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF502K6100FKEB
Related LinksCMF502K, CMF502K6100FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF502K6100FKEB Details Description
Related parts for CMF502K6100FKEB
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf