Vishay/Dale CMF502K7400FKEK
CMF502K7400FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF502K7400FKEK
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF502K7400FKEK.pdf
Availability of CMF502K7400FKEK
QUANTITY
CMF502K7400FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF502K7400FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF502K7400FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF502K7400FKEK
Related LinksCMF502K, CMF502K7400FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF502K7400FKEK Details Description
Related parts for CMF502K7400FKEK
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RS485 TXRX HALF-DUPLEX 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C ADDR TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN RA datasheet.pdf