Vishay/Dale CMF503K9000GKR6
CMF503K9000GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF503K9000GKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF503K9000GKR6.pdf
Availability of CMF503K9000GKR6
QUANTITY
CMF503K9000GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF503K9000GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF503K9000GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF503K9000GKR6
Related LinksCMF503K, CMF503K9000GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF503K9000GKR6 Details Description
Related parts for CMF503K9000GKR6
CHOKE COMMON MODE 20MH SMD datasheet.pdf
KIT DEV FOR LMX9820 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28DIP datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20DHVQFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 94MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W SMBJ datasheet.pdf
ADV POWERTOPLED PLUS, YELLOW datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 91 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf