Vishay/Dale CMF5041K500FKEA
CMF5041K500FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5041K500FKEA
Brief Description
RES 41.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5041K500FKEA.pdf
Availability of CMF5041K500FKEA
QUANTITY
CMF5041K500FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5041K500FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5041K500FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5041K500FKEA
Related LinksCMF5041, CMF5041K500FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5041K500FKEA Details Description
Related parts for CMF5041K500FKEA
SWITCH DIP TOP SLIDE 3POS 24V datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT UNI SOT89 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 2A MBS-2 datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7S MED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
EMI FILTER 115/250VAC 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf