Vishay/Dale CMF5043K200FKR6
CMF5043K200FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5043K200FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5043K200FKR6.pdf
Availability of CMF5043K200FKR6
QUANTITY
CMF5043K200FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5043K200FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5043K200FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5043K200FKR6
Related LinksCMF5043, CMF5043K200FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5043K200FKR6 Details Description
Related parts for CMF5043K200FKR6
CER RESONATOR 40.00MHZ SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-D-140-E1) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 100 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 160POS DR TH datasheet.pdf
CRIMP TOOL MINI PNEU W/LOCR datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf