Vishay/Dale CMF50499R00FHEK
CMF50499R00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF50499R00FHEK
Brief Description
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50499R00FHEK.pdf
Availability of CMF50499R00FHEK
QUANTITY
CMF50499R00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50499R00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF50499R00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50499R00FHEK
Related LinksCMF5049, CMF50499R00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50499R00FHEK Details Description
Related parts for CMF50499R00FHEK
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 56.8KHZ datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1/16 BLACK 1000 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.2A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf