Vishay/Dale CMF5049R900FKEA
CMF5049R900FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5049R900FKEA
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5049R900FKEA.pdf
Availability of CMF5049R900FKEA
QUANTITY
CMF5049R900FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5049R900FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5049R900FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5049R900FKEA
Related LinksCMF5049, CMF5049R900FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5049R900FKEA Details Description
Related parts for CMF5049R900FKEA
MODULE ZIGBEE USB STICK datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG #8 datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM SPADE TONG 18-22AWG datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf