Vishay/Dale CMF504K7500FHEB
CMF504K7500FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF504K7500FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF504K7500FHEB.pdf
Availability of CMF504K7500FHEB
QUANTITY
CMF504K7500FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF504K7500FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF504K7500FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF504K7500FHEB
Related LinksCMF504K, CMF504K7500FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF504K7500FHEB Details Description
Related parts for CMF504K7500FHEB
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER 12POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MODULE FEMALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
RES 9.001K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCXO 1.000GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf