TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B24PB
MS27466T25B24PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B24PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T25B24PB.pdf
Availability of MS27466T25B24PB
QUANTITY
MS27466T25B24PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B24PB
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B24PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B24PB
Related LinksMS27466, MS27466T25B24PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B24PB Details Description
Related parts for MS27466T25B24PB
RES 3.5K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 25V 0603 datasheet.pdf
SNSW 15.1A 1/4 NONE datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL9104AIRUW datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TX517 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG SS 3POS STRT W/SCKT datasheet.pdf