Vishay/Dale CMF5051K000GKR6
CMF5051K000GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5051K000GKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF5051K000GKR6.pdf
Availability of CMF5051K000GKR6
QUANTITY
CMF5051K000GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5051K000GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5051K000GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5051K000GKR6
Related LinksCMF5051, CMF5051K000GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5051K000GKR6 Details Description
Related parts for CMF5051K000GKR6
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS .100 GOLD datasheet.pdf
SWTCH SPDT .1A 30VDC C-ROL PLNGR datasheet.pdf
CONV AC/DC 20W 24V 0.85A PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5A 8WDFN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 30K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAN ACCESS. PG 29 -1" ADAPTER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23 datasheet.pdf