Vishay/Dale CMF5051R100FHEK
CMF5051R100FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5051R100FHEK
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5051R100FHEK.pdf
Availability of CMF5051R100FHEK
QUANTITY
CMF5051R100FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5051R100FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5051R100FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5051R100FHEK
Related LinksCMF5051, CMF5051R100FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5051R100FHEK Details Description
Related parts for CMF5051R100FHEK
FIXED IND 15UH 9.1A 14 MOHM TH datasheet.pdf
CAP 47MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
WIRELESS SLAVE 8DCIN 8TRANS OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
OSC MEMS 212.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf