Vishay/BCcomponents SFR16S0006202JA500
SFR16S0006202JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006202JA500
Brief Description
RES 62K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006202JA500.pdf
Availability of SFR16S0006202JA500
QUANTITY
SFR16S0006202JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006202JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006202JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006202JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006202JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006202JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0006202JA500
RES SMD 30 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 6.3A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 2X2 850NM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
PWR EDGE CARD datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf