Vishay/Dale CMF5056K200FKRE
CMF5056K200FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5056K200FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5056K200FKRE.pdf
Availability of CMF5056K200FKRE
QUANTITY
CMF5056K200FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5056K200FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5056K200FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5056K200FKRE
Related LinksCMF5056, CMF5056K200FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5056K200FKRE Details Description
Related parts for CMF5056K200FKRE
CONN HDR BRKWAY 28POS R/A DUAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
106LF 10.8MM RT ANG PIN 4/5 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE DUCT 80MMX25MM datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 13POS datasheet.pdf
RES 301 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY(FLUX, 2C, 1-COIL L datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
690V 3P MOV DIN SPD datasheet.pdf