Stackpole Electronics Inc. RSMF2JT220R
RSMF2JT220R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JT220R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 220 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JT220R.pdf
Availability of RSMF2JT220R
QUANTITY
RSMF2JT220R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JT220R
Internal Part NumberEIS-RSMF2JT220R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JT220R
Related LinksRSMF2, RSMF2JT220R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JT220R Details Description
Related parts for RSMF2JT220R
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 1206 datasheet.pdf
ADAPTER USB 1.1 TO PS/2(2) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 84MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf