Vicor Corporation VI-25M-IX-B1
VI-25M-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25M-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VI-25M-IX-B1.pdf
Availability of VI-25M-IX-B1
QUANTITY
VI-25M-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25M-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25M-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25M-IX-B1
Related LinksVI-25M, VI-25M-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25M-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-25M-IX-B1
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CABLE WITH CONNECTOR ON ONE END datasheet.pdf
INSERTER datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 75 OHM 16SOIC datasheet.pdf