Vishay/Dale CMF505K1000FKR6
CMF505K1000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF505K1000FKR6
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF505K1000FKR6.pdf
Availability of CMF505K1000FKR6
QUANTITY
CMF505K1000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF505K1000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF505K1000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF505K1000FKR6
Related LinksCMF505K, CMF505K1000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF505K1000FKR6 Details Description
Related parts for CMF505K1000FKR6
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 336MA 620 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 48QFN datasheet.pdf
L37-3 SHEET 150X150X1MM W/ADH datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf