Vishay/Dale CMF505K1100FKBF
CMF505K1100FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF505K1100FKBF
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF505K1100FKBF.pdf
Availability of CMF505K1100FKBF
QUANTITY
CMF505K1100FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF505K1100FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF505K1100FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF505K1100FKBF
Related LinksCMF505K, CMF505K1100FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF505K1100FKBF Details Description
Related parts for CMF505K1100FKBF
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24DIP datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V AA 1500MAH W/TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 47VC SOT23 datasheet.pdf
COUPLER 6 DB 12.4-18GHZ datasheet.pdf
1500UF 25V 16X16X21 MM 125C 5000 datasheet.pdf