Vishay/Dale CMF505K2300FKR6
CMF505K2300FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF505K2300FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF505K2300FKR6.pdf
Availability of CMF505K2300FKR6
QUANTITY
CMF505K2300FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF505K2300FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF505K2300FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF505K2300FKR6
Related LinksCMF505K, CMF505K2300FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF505K2300FKR6 Details Description
Related parts for CMF505K2300FKR6
CONVERTER DC-DC 3.3VIN 3.0A VRT datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96BGA datasheet.pdf
FUSE 3.5A 125V ALARM IND BLU/WHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 5.60K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf