Vishay/Dale CMF5066K500FHBF
CMF5066K500FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5066K500FHBF
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5066K500FHBF.pdf
Availability of CMF5066K500FHBF
QUANTITY
CMF5066K500FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5066K500FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5066K500FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5066K500FHBF
Related LinksCMF5066, CMF5066K500FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5066K500FHBF Details Description
Related parts for CMF5066K500FHBF
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 14DIP datasheet.pdf
SCR ISOLATED 800V 15A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-TDFN datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 10A 230V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 160VDC datasheet.pdf