Vishay/Dale CMF5066K500FHEK
CMF5066K500FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5066K500FHEK
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5066K500FHEK.pdf
Availability of CMF5066K500FHEK
QUANTITY
CMF5066K500FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5066K500FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5066K500FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5066K500FHEK
Related LinksCMF5066, CMF5066K500FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5066K500FHEK Details Description
Related parts for CMF5066K500FHEK
THERMISTOR NTC 220 OHM 10% 0805 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL BLK/GRAY 3.25"L X 4"W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
THERMAL PAD 24X21.01X3MM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V SOT23 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf