Vishay/Dale CMF5068R100FKR6
CMF5068R100FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5068R100FKR6
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5068R100FKR6.pdf
Availability of CMF5068R100FKR6
QUANTITY
CMF5068R100FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5068R100FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5068R100FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5068R100FKR6
Related LinksCMF5068, CMF5068R100FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5068R100FKR6 Details Description
Related parts for CMF5068R100FKR6
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC DO218AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 56V 30W datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
04 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 20W 8-MSOP datasheet.pdf