Panasonic Electric Works AM50052D33-A
AM50052D33-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50052D33-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPST-NC HNG LVR
Datasheet Download
AM50052D33-A.pdf
Availability of AM50052D33-A
QUANTITY
AM50052D33-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50052D33-A
Internal Part NumberEIS-AM50052D33-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque30gf
Release Force5gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50052D33-A
Related LinksAM5005, AM50052D33-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50052D33-A Details Description
Related parts for AM50052D33-A
TERM SGL LVL FT 600V 33A WM BLUE datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.45A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
MALE RECEPTACLE 4WAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ETRAK2 MOD16AI20MAE2BASE2 datasheet.pdf
TAPE 3/4"X72YD 3" PAPER BULK datasheet.pdf