Vishay/Dale CMF5068R100FKR6
CMF5068R100FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5068R100FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5068R100FKR6.pdf
Availability of CMF5068R100FKR6
QUANTITY
CMF5068R100FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5068R100FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5068R100FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5068R100FKR6
Related LinksCMF5068, CMF5068R100FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5068R100FKR6 Details Description
Related parts for CMF5068R100FKR6
CONV DC-DC 3.3V 1.5A SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 2.7A TO-262 datasheet.pdf
SIDAC 220-250V 1A TO92 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 20W +/-12V 830MA datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 3COND BLACK 10' datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf